Kimler Konut Kredisi Alabilir?

Daha önceki makalelerimizde de bahsettiğimiz gibi, gayrimenkul satın alırken tercih edilen en önemli yöntem bankadan konut kredisi çekmektir. Bu aşamada ev kredisi almak adına başvurulan bankalar, kişilerin bazı kriterlerini değerlendirmektedir. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kredi notu,
 2. Başvuruyu yapan kişinin kredi peşinat tutarını ödeyebilmesi,
 3. Şahsın 18-70 yaş arasında olunması,
 4. Finansal geçmişi.

Finansal geçmiş denilen konu; kredi çekmek isteyen şahsın geliri, geçmişten kalan kredi kartı veya kredi borcu var mı yok mu, fatura ve banka ödemelerinin düzenli yatırılıp yatırılmaması, ödenmemiş borç varsa eğer bu yüzden icraya verilme durumu da incelenmektedir. Finansal geçmiş her zaman için kredi notunu etkilemektedir.

Finansal geçmiş analiz edilerek belirlenmekte olan kredi notu, 1 ile 1900 arasındaki bir sayı olabilmektedir. Kredi notuna bağlı olarak verilebilecek kredi miktarı, bankalara, kredi çekilecek miktara aynı zamanda şahsın gelirine bağlı olarak değişmektedir.

Kredi notunuzu öğrenmek adına e-devlet üzerinden Türkiye Bankalar Birliği-Risk Merkezi Raporu sayfasına tıklayarak online başvuru yapabilirsiniz.

Harici olarak Hangi Tapular İçin Ev Kredisi Kullanılır? başlığı altında sunduğumuz bilgileri inceleyerek bu konuda ekstra bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Hesaplama

Findeks verilerine göre kredi notu hesaplanırken göz önünde bulundurulmakta olan faktörler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları %35,
 • Mevcut hesap ve borç durumu %35,
 • Yeni kredili ürün açılışları %11,
 • Kredi kullanım yoğunluğu %10,
 • Diğer unsurlar ise %9’unu oluşturur.

Konut Kredisi Kredi Peşinat Tutarı Ne Kadar?

Kredi ile ev almak istiyorsanız eğer kredi peşinat ücretini ödemeniz gerekir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), gayrimenkulün ekspertiz değerinin %10’unun peşinat olarak ödenmesi gerektiğini belirtir.

Alınacak konut kredisi, satın alınacak gayrimenkul değerinin %90’ını aşmamalıdır. Bankadan alınacak konut kredisi için birden fazla gayrimenkul teminat olarak gösterilirse eğer bu aşamada toplam teminat oranına göre kredi verme oranı belirlenmektedir. Bu şekilde satın alınacak olan evin tamamı kredilendirilebilir.

Ev Kredisi Almak İçin Ekspertiz Raporu Şart mı?

Bankalar genel olarak evin değerini belirlemek aynı zamanda krediye uygun olup olmadığına karar vermek adına eksper adı verilen gayrimenkul değerleme uzmanı atamaktadır. Eksper, bankanın çalışanı değildir. Bağımsız bir denetçi statüsündedir. Uzman eksper tarafından gayrimenkulün konumu, kire ücreti, yaşı gibi bazı özelliklerine bakılır ve ekspertiz raporu bu şekilde hazırlanır. Banka sunulan bu rapora göre konut kredi limitini belirlemektedir.

Dilerseniz ev satarken ekspertiz raporu almak şart mı başlığı altında sunduğumuz bilgileri inceleyerek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. veya ev satın alırken neden ekspertiz raporu alınmalı sorusunun yanıtını merak edenler linki tıklayabilir.


PAYLAŞ:

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

  Yorumlar (0)

  İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap