Ev Satın Alırken Neden Ekspertiz Raporu Alınmalı?

emlak

Emlak ekspertiz, gayrimenkul değerleme uzmanı veya gayrimenkul değerleme şirketi tarafından yapılmaktadır. Buradaki amaç evin gerçek değerinin bilinmesidir. Günümüze bakacak olursak eğer bir ev satın almak binli rakamlarla hatta milyonlarla konuşuluyor.

Ev satın almak her zaman için yatırım demektir. Bugün beğenmediğiniz ev yıllar sonra değer kazandığında sizin için büyük kazanç demektir. Ancak burada önemli olan başarısız bir yatırım yapmamak, geleceğe en iyi yatırımı yapmaktır. Hal böyle olunca da bu raporun ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor.

Ev Satın Alırken Neden Ekspertiz Raporu Alınmalı?

Çünkü ekspertiz raporunda satın alınacak ev hakkındaki tüm detaylar yazmaktadır. Bu da hem alıcı hem de satıcı açısından faydalıdır. Daha ayrıntılı bilgileri de aşağıda sunduk.

  1. Evin iskânı olup olmadığını öğrenmiş olursunuz.

En önemli avantajı da aslında iskân durumunu öğreniyor olmanızdır. İskânı alınmamış ev sizin için avantajdan ziyade dezavantaja dönüşür. Ayrıca bütçenizi de zorlar. Bu durumu düşünecek olursak eğer ekspertiz raporu oldukça önemlidir.

  1. Tapu kayıtlarında olumsuz durumlar varsa eğer fark etmiş olursunuz.

Ekspertiz raporu konut değerleme hizmeti olarak da bilinir. Bu rapor sayesinde evin tapu kaydı hakkında yer alan tüm detaylara ulaşabilmek mümkündür. Ekspertiz süreci sonunda, evin tapu kaydında herhangi bir ipotek, şerh, haciz gibi durumlar var mı engelleyici bir işlem var mı gibi sorularınızın yanıtını da alabilirsiniz. Çünkü ekspertiz raporu olmadığı sürece bu bilgilere ulaşmanız da zordur. Evinizi özellikle de gayrimenkul projeleri üzerinden alacaksanız bu raporu mutlaka yaptırın ki ileride sorun-sıkıntı yaşamayın.

  1. Tapudaki ev ile size gösterilen evi karşılaştırmış olursunuz.

Tapu devri yapılırken size verilen tapuda açıklanmış olan ev ile size gösterilen evin aynı olup olmadığını bilmeniz imkansızdır. Gayrimenkul projesindeki konumu, hangi katta olduğu ve büyüklüğü gibi bilgileri ekspertiz raporu olmadan karşılaştıramazsınız. Bu açıdan satış sonrası istenmeyen durumlar söz konusu olabilir ve en önemlisi de canınızı sıkacak durumlarla karşılaşabilirsiniz. İşte bu sebeple de ekspertiz raporu önem arz etmektedir.

  1. Evin piyasa değerini öğrenmiş olursunuz.

Bi ev beğendiniz satın alacaksınız ancak o ev gerçekten size sunulan ücret değerinde mi? Bu önemlidir. Ekspertiz raporunda evin gerçek değeri gösterilmektedir. Bu rapor ile içiniz rahat olur ve ev için gerçek değer ödeme yaptım mı yoksa fazla para mı verdim gibi düşüncelere sahip olmazsınız.

  1. Evle ilgili istisnai durumlar olduğunda geri dönüş noktanız olur.

Yani diyelim ki evi satın aldınız ve yıllar sonra karşınıza yasal veya fiziksel problemler çıktı. Bu aşamada ekspertiz raporu geri dönüş noktası değerindedir. Bu sayede karşılaşacağınız sorunlar için raporu baz alarak yasal haklarınızı kullanabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

    Yorumlar (0)

    İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap