Kira Sigortası Nedir?

Gayrimenkul sahibi ile kiracıyı güvence altına alan sigorta çeşidi “kira sigortası” dır.

Kira sigortası ile ev sahipleri kira ödemelerini garantiye almaktadır. Bu durumda kiracılar ise maddi zorluklar ile karşılaşsa dahi kira ödemelerini aksatmadan yapabilmektedir.

Kira Sigortası Zorunlu mu?

Bu sigorta türü kira ödemelerinin aksamamasını sağlamaktadır. Bu açıdan yaptırılması zorunlu olan bir sigorta çeşidi değildir. Ev sahibi veya kiracı kendi isteği ile bu sigortayı yapabilmektedir. Kira sigortaları genel itibari ile 1 senelik yapılabilmektedir. Çünkü sigorta talimatı kira bedeli üzerinden belirlenmektedir. Bu yüzden kira artışı durumunda sigortanın da yenilenmesi gerekmektedir.

Kira Sigortası Teminatları Nelerdir?

Ev sahibi ya da kiracıya tanınan güvenceler sigorta firmasına göre değişebilmektedir. Kira sigortalarının ortak teminatı her zaman için 12 aya kadar kira bedelinin ödenmesi gerektiğini garanti altına alabilmektir. Yani kiracı kirayı ödemese bile kira bedeli 12 aya kadar düzenli olarak ev sahibinin hesabına yatmaktadır.

Kira teminatının yanı sıra bazı sigorta poliçeleri, kiracının yükümlülüğünü yerine getirmemesinden kaynaklı olan masrafları güvence altına alabilmektedir.

Mesela;

Kiracının kira bedelini ödememesi sebebiyle yapılacak olan icra takip, avukatlık ve ev tahliye masrafları da sigorta tarafından ödenebilir.

Ödenmemiş faturalar ve bina aidatı da bazı kira sigortaları ile güvence altına alınabilir. Kira sigortası aylık ödemeleri ise kira bedeli ve poliçe kapsamına göre belirlenmektedir.

Kira Sigortası Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Kira sigortası yaptırmayı isteyen ev sahibi veya kiracılar için gerekli olan bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler aşağıda sunulmuştur.

  1. Sigortalanacak evin tapusunun aslı veya fotokopisi,
  2. Kira sözleşmesinin aslı veya fotokopisi,
  3. DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) poliçesi,
  4. Kiracının gelir belgesi.

Bu aşamada kiracının gelir belgesi kiracının özel sektör çalışanı olmasına, kamu çalışanı olmasına veya emekli olmasına bağlı olarak değişebilir. Kira sigortasının yaptırılacağı sigorta şirketinden gerekli olan belgeleri öğrenebilir, tedarik edebilirsiniz.


PAYLAŞ:

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

    Yorumlar (0)

    İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap