Kira Sözleşmesi Nasıl Feshedilir?

Gayrimenkul sahibi ile kiracı arasında her zaman için kira sözleşmesi yapılmaktadır. Bu sözleşme her iki tarafın da haklarını korumak içindir. Kira sözleşmesinde genel itibari ile; kiranın başlayacağı tarih, kira ücreti, sözleşmenin süresi gibi her iki tarafı da ilgilendiren bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler ayrıca kira sözleşmesinin feshedilme şartlarını da belirleyebilmektedir.

Kira Sözleşmesi Nasıl Feshedilir?

Sözleşmenin belirli veya belirsiz süreli olmasına göre kira feshi farklı şekillerde yapılabilmektedir. Kira sözleşmesi feshi bildirim yolu ile ayrıca dava yolu ile gerçekleştirilebilmektedir.

Kira Sözleşmesi Bildirim Yolu ile Nasıl Feshedilir?

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 347.maddesine göre; belirli süre kira sözleşmelerinde kiracı, sözleşme bitimine en az 15 gün kala yazılı bildirim yaparak kira sözleşmesini feshedebilmektedir. Bildirim yapmadığı sürece kira sözleşmesi 1 sene ile yenilenmiş şekilde kabul edilir. Bu durumda ev sahibi sözleşmenin sona ermesine dayanarak fesih işlemi gerçekleştirememektedir.

Ev sahibinin kira sözleşmesini feshedebilmesi adına kira sözleşmesinin 10 seneyi doldurmuş olma şartı vardır. Uzama süresi de denilmekte olan 10 seneyi takip eden her 1 sene, sözleşme bitiminden 3 ay önce bildiri yaparak kiracının evden çıkması istenebilir.

Belirsiz süreli sözleşmelerde; kiracı her zaman için kira sözleşmesini feshedebilmektedir. Bu durumda ev sahibinin fesih hakkı için kira sözleşmesinin üzerinden 10 sene geçmesini beklemesi gerekir.

Kira Sözleşmesi Dava Yolu ile Nasıl Feshedilir?

Ev sahibi, gayrimenkulü satın alan yeni sahibi veya kiracıdan kaynaklı sebepler ile dava açarak kira sözleşmesini feshedebilmektedir. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 350.madesine göre; gayrimenkul sahibinin konut veya iş yeri olarak kullanma gereksinimi olduğu veya gayrimenkulün yeniden imar edilmesi, tamir edilmesi gibi durumlarında dava açarak kira sözleşmesini feshedebilmektedir.

Gayrimenkulü olur da farklı biri satın alırsa ve gayrimenkulü kullanma ihtiyacı olursa bu durumda da yine kira sözleşmesi feshedilebilir. Gayrimenkulün yeni sahibi, evi satın alma tarihi başlangıcından sonra 1 ay içinde kiracıya bildirimde bulunmalıdır. Bu aşamada 6 ay sonrasında açacağı dava ile fesih işlemini talep edebilir.

Kiracı Kaynaklı Sebeplerle Kira Sözleşmesinin Sonlandırılması

Kiracı, evi belirli bir tarihte boşaltacağını yazılı olarak beyan ettiği halde boşaltmazsa eğer gayrimenkul sahibi, kira sözleşmesinin feshedilmesi adına icraya başvurabilir. Kiracının kira ücretini ödememesi halinde de gayrimenkul sahibi yine dava yoluna başvurarak kira sözleşmesini fesih talebinde bulunabilir.

Kira ücretini ödemediği için 2 kez ihtarda bulunulan kiracıya dava açılarak yine kira sözleşmesi sonlandırılabilmektedir. Gayrimenkul sahibi, kira süresinin veya bir seneden uzun süreli kiralarda ihtarların yapılmış olduğu kira senesinin sonundan itibaren 1 ay içinde dava açılabilmektedir.


PAYLAŞ:

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

    Yorumlar (0)

    İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap