Kira Sözleşmesi Bitiminde Kiracı Evi Ne Zaman Tahliye Edebilir?

Gayrimenkul kiralama süresince yerine getirilmesi gereken hemen her yükümlülüğü kira sözleşme belirlemektedir. Kira sözleşmesi nedir? merak ediyorsanız detaylı bilgi için linki tıklayabilirsiniz. Kiralamanın başlama tarihi ve kiralama süresi de sözleşmede bulunan bağlayıcı maddelerden biri olmaktadır. Bu maddelerden hareketle 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun kiracıyı tahliye süresi ve şartları uygulanmaktadır.

Kiracının bu aşamada evi boşaltma vakti kira sözleşmesinin belirli süreli veya belirsiz süreli hazırlamış olmasına bakılarak belirlenmektedir.

Belirli Süreli Kira Sözleşmesinde Tahliye Süresi Nedir?

Kiralama döneminin belli olduğu (sözleşmenin bitiş tarihinin belirtildiği) kontrat türüne “belirli süreli kira sözleşmesi” adı verilmektedir. Bu sözleşmede, taraflar bildirimde bulunmazsa 1 yıl sonunda kontrat yenilenir.

Kira sözleşmesi bitse bile ev sahibi, kiracının evi boşaltmasını talep edememektedir. Fakat kira sözleşmesinin üzerinden 10 sene geçti ise bu aşamada bildirimde bulunarak sözleşmeyi feshedebilir ve kiracının evi tahliye etmesini isteyebilir.

Kiracı tahliye süresi, kiracının kira kontratının bitmesine 15 gün kala evi boşaltacağını bildirmesi ile başlatılmaktadır. Bu aşamada yalnız kiracının ev sahibine evi boşaltacağını belirtmiş olduğu tarihe uyması gerekmektedir. Ev sahibi bildiri yaptığı halde belirtilen sürece ev tahliye edilmezse eğer bu durumda kiracıdan 1 kira bedeli alabilir. Bu hak doğrudan ev sahibine doğmaktadır.

Belirsiz Süreli Kira Sözleşmesinde Tahliye Süresi Nedir?

Kiralamanın başlangıç tarihinin belli olduğu fakat kiralama müddetinin belirtilmediği sözleşmeye “belirsiz süreli kira sözleşmesi” adı verilmektedir. Belirsiz süreli kira sözleşmesinde kiracı veya ev sahibi tarafından aksi bir durum belirtilmediği sürece her 1 senenin sonunda kontrat yenilenmiş sayılmaktadır.

Kiracı bu aşamada evi istediği zaman tahliye edebilmektedir. Ev sahibinin, kiracının tahliyesini isteyebilmesi adına kira sözleşmesini imzalandığı tarihten itibaren 10 sene geçmesi gerekmektedir.

Fakat belirli veya belirsiz süreli kira sözleşmelerinde evi boşaltma süresinde bir istisna bulunmaktadır. Taraflar arasında tahliye taahhütnamesi imzalandı ise bu durumda kiracının belirlenen sürede evi boşaltması gerekmektedir.

Tahliye Taahhütnamesi Nedir?

Evin hangi tarihte boşaltılacağını bildirmekte olan ayrıca kiracı tarafından imzalanmış olan belge “tahliye taahhütnamesi” olarak adlandırılmaktadır. Kiracı, tahliye taahhütnamesinde belirtilmiş olan tarihte her şartta evi boşaltmak durumundadır. Borçlar Kanunu’nun 352.maddesine göre kiracı, tahliye taahhütnamesinde belirtilmiş olan tarihte, evi boşaltmak istemezse bu durumda gayrimenkul sahibinin bazı hakları doğmaktadır.

Ev sahibi söz konusu tarihin bitiminden itibaren 1 ay sonra kira sözleşmesini sonlandırmak adına icra yoluna başvurabilir veya dilerse dava açabilir.


PAYLAŞ:

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

    Yorumlar (0)

    İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap