Ev Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev alırken bütçeyi tamamlamak adına kullanılan en önemli yöntem kredi kullanmaktır. Ev kredisi belirlenmiş olan özel faiz oranları üzerinden hesaplanmaktadır. Kullanıcılarına uzun süreli taksitlendirme sistemiyle ev sahibi olma hakkı tanımaktadır.

Ev alırken konut kredisi çekmek avantajlı gibi görünebilir. Ancak önemli olan bu konuda bilinçli olmak ve bilinçli hareket etmektir. Bu yüzden başvuru öncesinde krediyle ev alırken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Mesela Kimler Konut Kredisi Alabilir? başlığı altında sunduğumuz bilgileri mutlaka incelemelisiniz.

Ev Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  1. Kredi Notunuzu Öğrenmelisiniz.

Konut kredisi almak için banka kredi notu önemlidir. Bankalar da kişiye kredi vermeden önce mutlaka kredi notunu incelemektedir. Kredi notu, bankaların kişinin geçmişe ait kredilerini ve kazandığı geliri göz önüne alarak oluşturmakta oldukları sistemin temel parçasıdır. Bu sayede banka kredi verirken risk analizi yapmış sayılır. Kredi alırken, onay verilip verilmeyeceği en başta kredi notuna bağlı olmaktadır. Bu yüzden de önerimiz kredi çekmeden önce kredi notunuzu öğrenmenizi öneririz.

  1. Kredi Faiz Oranlarını Araştırmalısınız.

Ev almak için kredi çekmeyi planlıyorsanız kredi faizlerini araştırmalısınız. Kredi faizleri her bankada aynı değildir. Oran bankadan bankaya göre değişmektedir. Faiz oranı taksit tutarını belirleyecek unsurdur. Ödeme planındaki taksit tutarını kredi faiz oranı belirlediği için tüm bankaların faiz oranlarını karşılaştırmakta yarar vardır.

Aynı zamanda bankalar kullanıcılardan dosya masrafı da isteyebilir. Böyle bir durumda ödeme planına dosya masrafı da eklenebilmektedir.

  1. Bütçe Planını Özenle Yapmalısınız.

Konut kredileri genellikle uzun süreli bütçe planlaması gerektirmektedir. Konut kredisi ile ev almadan önce bu konuda mutlaka plan yapmalısınız. Bütçenizi göz önünde bulundurarak ödeyebileceğiniz miktarda kredi çekmelisiniz. Aksi halde ödemekte zorluk çekebilir, sorunlar yaşayabilirsiniz.

  1. Tapu Tipine Dikkat Etmelisiniz.

Bankalar her zaman için her tapu tipine kredi vermez. Bu yüzden ev kredisi almak adına başvuru yapacağınız evin tapusuna dikkat etmekte fayda vardır. Hangi Tapular İçin Ev Kredisi Kullanılabilir? başlığı altında sunulan yazımızı inceleyerek de bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

  1. Ayrıntılar ile Yasal İzinleri İncelemelisiniz.

Ev almadan önce kredi çekmeyi planlıyorsanız bu durumda ev ve tapu hakkındaki yasak izinleri aynı zamanda ipotek durumunu incelemelisiniz. Ödeme planında herhangi bir sorun yaşamamak veya ev konusunda ileride sıkıntı yaşamamak için bu bilgi önemlidir.

  1. Evi Projeden Aldıysanız Takip Etmelisiniz.

Konut kredi desteği ile projeden ev aldıysanız eğer inşaat durumunu mutlaka düzenli aralıklarda takip etmelisiniz. Bu konuda gayrimenkul danışmanları ile iletişimde kalmanız daha sağlıklı olur. Bu sayede istenmeyen aksi bir durum gerçekleştiğinde kısa sürede müdahale gerçekleşmiş olur.


PAYLAŞ:

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

    Yorumlar (0)

    İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap