Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Nedir?

Bir malın elden çıkarılması adına elde edilmiş olan kazançlara “değer artış kazancı” adı verilmektedir.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 80.maddesine göre satın alınmış olan bir gayrimenkulün 5 sene içinde satılması ile elde edilmiş olan değer artış kazancı vergiye tabi olmaktadır.

Fakat gayrimenkul satışından elde edilmiş olan tüm değer artış kazançları için vergi ödeme yükümlülüğü de bulunmamaktadır.

Miras yolu ile ya da bedelsiz anne-babanın çocuğuna ev alması halinde elde dilmiş gayrimenkullerin satışı için değer artış kazancı vergisi ödenmemektedir. Vergiye tabi olması adına bir diğer şart; elde edilmiş olan gelirin istisna haddi üzerinde olması durumudur.

İstisna Haddi Ne Demek?

Gayrimenkul alındığında ve satıldığında arada kalan kazancın miktarına göre vergi mükellefiyeti oluşmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı her sene alım ile satım arasındaki farkın hangi tutar üzerinde olması gerektiğini mutlaka açıklamaktadır. Bu sınır olarak belirlenmiş olan tutara “istisna haddi” adı verilmektedir.

Mesela;

2019 senesi içinde gayrimenkulünü satmış olan kişilerin 14.800 TL’nin altında kazanç sağlamaları halinde gayrimenkul değer artış kazancı vergisi ödemesi gerekmemektedir. Senelere göre istisna haddini öğrenmek isteyen olursa da Gelir İdare Başkanlığı Değer Artışı Kazançlarına İlişkin İstisna Tutarı sayfasını inceleyebilir.

İstisna haddinin üzerinde değer artış kazancı elde eden şahısların beyanname vermesi gerekmektedir. Gayrimenkul satışının yapılmış olduğu seneyi takip eden Mart ayının 25’ine kadar beyanname verme şartı bulunmaktadır.

Mesela;

2019 Haziran ayında gayrimenkulünü satmış olan kişinin mutlaka 25 Mart 2020 tarihine kadar beyanname vermesi gerekmektedir.

Gayrimenkul değer artış kazancı vergisi, Mart ve Temmuz aylarında 2 eşit taksit halinde de ödenebilmektedir.

Gayrimenkul Değer Artış Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Hesaplama yapılırken gayrimenkulün satın alındığı tarihteki fiyatı üretici fiyat endeksine göre yeniden hesaplanmaktadır.

Bu hesaplamaya göre;

Gayrimenkulün satış bedelinden, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)’ne göre hesaplanan bedel çıkarılmaktadır. Bu işlem neticesinde elde edilmiş olan sonuçtan vergi ve harç gibi giderler çıkarılmalıdır. Kalan tutar istisna haddi üzerindense o sene vergi dilimine göre ödenecek vergi belirlenmiş olur.


PAYLAŞ:

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

    Yorumlar (0)

    İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap