Ekspertiz Raporu Nedir?

emlak

Ev almayı düşünüyor ancak bunun için konut kredisi çekeceksiniz eğer ekspertiz raporu almanız şarttır. Ekspertiz raporu profesyonel olarak evin değerini gösterdiği için önemli bir rapordur.

Amacınız evinizin değerini öğrenmek ve ileride sorun yaşamamak, birçok bilgiye de bu saatte ulaşmak için bir ekspertiz raporu çıkarmak ise bu durumda dikkat etmeniz gereken noktaları bu sayfamızda sizlere açıklıyor olacağız. Ev alırken neden ekspertiz raporu alınmalı diye merak ediyorsanız da linki tıklayarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ekspertiz Raporu Nedir?

Evin gerçek değerini belirlemek amacı ile yetkili kurum ya da kişi tarafından hazırlanan analiz raporudur. Evin değeri belirlenirken; evin konumu, çevresindeki evlerin değeri, evin büyüklüğü, evin yaşı, ev eğer inşaat halinde yani proje aşamasında ise inşaatın % kaçının tamamlandığı gibi etkenlere bakılır. Bu kriterler neticesinde evin rayiç bedeli açığa çıkar. Bu amaçla ekspertiz raporu evi satın alacak kişi tarafından oldukça önemlidir.

Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev alacaklar için önem arz eden ve özellikle de konut kredisi çekecek olanlar için zorunlu olan bu raporu alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar aşağıda yazmaktadır.

 1. SPK lisanslı firmalardan yardım almalısınız.

Rapor hazırlama sırasında ekspertiz firmasının SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) lisanslı uzman kadroya sahip olmak durumundadır. Konut ekspertiz raporu almak adına bir kuruma başvuracaksanız bu konuyu dikkate almalısınız.

Banka kredisi kullanmanız gerekiyorsa eğer rapor almanız da zorunludur. Banka mutlaka satın alınan ev için ekspertiz firmasıyla anlaşır ve evi inceletir. Yasalara göre değerleme işlemi bağımsız kurumlar tarafından yapılmaktadır. Yani eve gelen eksper, banka çalışanı değildir. Bağımsız bir firmanın çalışan personelidir. Raporu da aynı şekilde banka değil bağımsız firma vermektedir.

Bu hizmeti siz talep etseniz de veya banka aracılığı ile isteseniz de görevlendirilen eksperin SPK lisanlı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Lisansı olmayan eksperler evin değerini olduğundan farklı gösterebilmektedir. Bu durum da zarar etmenize sebep olabilmektedir.

 1. Ekspertiz raporu hakkında araştırmalar yapmalısınız.

Ekspertiz raporu evin gerçek değerini göstereceği için önemlidir. Özellikle de ev satın almak için konut kredisi çekmeniz gerekiyorsa banka kredi miktarını bu rapora göre belirlemektedir. Rapor hazırlanırken de bazı özelliklere bakılmaktadır. Bu özellikler;

 • Binanın açık olacak şekilde adres bilgisi,
 • Binanın kat sayısı,
 • Binanın yaşı
 • Binanın imar durumu,
 • Binanın fiziki özellikleri,
 • Tapu çeşidi,
 • Evin sahibi.

Bu özelliklerin hepsi incelendikten sonra evin yer aldığı semtin değeri üzerinden uzman kişi, ev için rayiç bedel belirler. Bu bedele göre de konut kredisi miktarı hesaplanmaktadır.

Ekspertiz Raporuna İtiraz Edilebilir mi?

Raporun hazırlanması aşamasında birçok etken incelenmektedir. Evin değeri; binanın yaşı, kaç katlı olduğu gibi bilgiler doğrultusunda daha da netleşmektedir. Raporun tamamlanmasının ardından içinde yanlış bilgilerin olduğunu veya değerlemenin doğru şekilde yapılmadığını düşünüyorsanız mutlaka ekspertiz ile görüşmelisiniz.

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

  Yorumlar (0)

  İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap