Devre Mülk Nedir?

emlak

Konut olarak kullanıma açık bir binanın daireleri yılın yalnızca belirli dönemlerinde farklı farklı kişilerin kullanıma açık olabilir. Bu durum sadece yazlık bölgelerde değil farklı yerlerde de olabilmektedir.

Devre Mülk Nedir?

Ortak mülkiyet hakkı sunan gayrimenkul çeşididir. Yazlık veya termal köylerinde çok sık kullanılmaktadır. Farklı bir konaklama biçimidir.

Devre Mülk Nasıl Kullanılmaktadır?

Devre mülk sahibi tarafından ister kiralanabilir isterse satılabilir. Ancak her yılın belirli bir döneminde kullanılmak üzere kiralanabilir veya satın alınabilir. Yılın belirli döneminde kullanmak adına sayın alan kişiler dilerse haklarını tanıdıklarına veya yakınlarına kullandırabilmekte aynı zamanda devredebilmektedir.

Yalnız devre mülkü kullanmayacakları zaman kiralama hakkında sahip olmaktadırlar. Devre mülk sahibi eğer vefat ederse bu durumda kullanmak hakkı varise geçmektedir. Birçok yerde de kiralık veya satılık devre mülkler bulunmaktadır. Sadece bu konuda araştırma yapmanız gerekir.

Devre Mülk Satın Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Devre mülk satın almak adına da yine tapuda işlem yapılması gerekir. Devre mülk satan kişiyle alıcı arasında sözleşme imzalanmaktadır. Bu sözleşmede;

  • Konutun ne zaman (hangi tarihler arasında) kullanılabileceği,
  • Devre mülk sahibinin hangi giderleri karşılaması gerektiği,
  • Ortak kullanım alanları üstündeki hak ve sorumluluklar,
  • Demirbaş eşyaların korunması gibi maddeler bulunmaktadır.

Devre mülk sözleşmesi, tapu kütüğünün beyanlar hanesine eklenmekte ve devre mülk tapusu alınmaktadır.

Devre Mülk Tapusu Almak İçin Gerekli Olan Belgeler

  1. T.C. kimlik numarasının olduğu nüfus cüzdanı ya da pasaport,
  2. Tapu masraflarının yatırıldığını göstermekte olan belge gerekir.

Devre mülkün satın alınmasından itibaren 14 gün içinde bir sebep göstermeden alıcı tarafından istenilirse sözleşme feshedilebilmektedir. Gayrimenkulü satmakta olan kişi, deve mülk bedelini ve borç göstermekte olan tüm belgeleri cayma hakkını kullanmakta olan kişiye vermek durumundadır. Devre mülk cayma hakkını kullanmak adına noter aracılığı ile satıcı tarafa bildiri yapmak gerekmektedir.

Devre Mülk Kiralama Süresi Nasıldır?

634 numaralı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 59.maddesine göre devre mülk minimum 15 günlük süreyle kullanılabilmektedir. İlgili kanunun 64. Maddesinde de dere mülkü kiralamakta veya belirli bir dönem için satın almakta olan kişilerin devre mülk sözleşmesinde belirtilmiş olan sürenin sonunda evi boşaltmaları gerektiği mevcuttur.

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

    Yorumlar (0)

    İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap