Emlakçı Komisyon Oranı Kaçtır?

emlak

Ev, iş yeri, arsa vb. satın alırken aracılık yapan emlakçıların alması gereken komisyon ücretler vardır. Bu ücretler neye göre değişir ve 2020 yılı için oran nedir? Aşağıdaki yazımızda tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Aşağıda sunulan emlakçı komisyon oranı tüm ev, iş yeri, arsa vb. alanlar için hem satış hem de kiralama işlemleri içindir.

Emlakçı Komisyon Oranı Kaçtır?

Bu oranı Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik belirlemektedir.

  • Gayrimenkul satılacak ise; komisyon satış ücretinin %2+KDV (%18)’dir.

Bu ücret alıcıdan ayrı, satıcıdan ise ayrı şekilde alınmaktadır. Yalnızca yazılı bir anlaşma yapılmış ise bu durumda %4 olan emlakçı komisyonu yalnızca alıcı ya da yalnızca satıcı tarafından da karşılanabilmektedir.

  • Gayrimenkul kiralanacak ise; komisyon maksimum 1 aylık kira ücreti + KDV (%18)’dir.

Kira komisyonu genelde kiracı tarafından ödenmektedir. Ancak yapılan sözleşmede komisyonu kiracının ödeyeceği yönünde bir hüküm yoksa bu komisyonu kiracı ve satıcı eşit olacak şekilde de ödeyebilir.

Emlakçı Komisyonu Nasıl Hesaplanır?

  • Satılık Ev, İşyeri, Arsa vb. İçin Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Diyelim ki 400.000 TL değerinde bir daire satılacak. Bu durumda; alıcıdan alınacak tutar ile satıcıdan alınacak tutar ayrıdır.

400.000 TL’nin öncelikle %4 ünü (%2 si alıcıdan, %2 si satıcıdan) hesaplayalım. Bu sayede hem alıcıdan hem de satıcıdan alınacak ücret çıkacaktır.

400.000 TL’nin %4 ü 16.000 TL’dir. Bu ücret alıcı ve satıcıdan tedarik edilecek ücrettir. + KDV ekleyecek olursak;

16.000 TL + KDV (%18) = 18.880 TL’dir.

Kısacası 400.000 TL olan bir daire için emlakçının alacağı komisyon ücreti 18.880 TL’dir.

  • Kiralık Ev veya İşyeri İçin Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Diyelim ki 1.500 TL değerinde bir daire kiralanacak. Bu durumda komisyon 1 kira bedeli + KDV (%18) şeklinde hesaplanmaktadır.

1.500 TL + KDV (%18) = 1.770 TL’dir.

Kısacası 1.500 TL ye kiraya verilen daire için emlakçının alacağı komisyon ücreti 1.770 TL’dir.

Emlakçı Gayrimenkul Gösterirken Ücret Talep Eder mi?

Gayrimenkul taşınmaz anlamına gelmektedir. Emlakçı ev, iş yeri, arsa vb. gösterirken veya tanıtırken herhangi bir ücret talep etmemektedir. Yalnız gayrimenkul ilçe dışındaysa yani ulaşımı zorsa ulaşım ücreti talep edebilmektedir.

Satış-Kiralama Aşamasında Emlakçı Aradan Çıkarılırsa Ne Olur?

Diyelim ki emlakçı gayrimenkul satın almak veya kiralamak isteyen müşterisine gayrimenkulü gösterdi ve onay için dönüş bekliyor. Bu aşamada müşteri bir şekilde ev sahibine ulaştı ve gayrimenkulü ev sahibinden aldı veya kiraladı. Bu aşamada emlakçı komisyonu ne olacak? En çok merak edilen sorulardan biri de budur.

  • Emlakçı ile ev sahibi arasındaki sözleşme süresi içinde, emlakçının göstermiş olduğu gayrimenkul ev sahibi tarafından satılır veya kiralanırsa eğer emlakçı hizmet bedelini (sözleşmede yazan komisyonu) almak zorundadır. Bu ücreti almaya hak kazanır. Bu bilgi Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’in 20.Madde (6) sinde de yazmaktadır.

Emlakçının Komisyon Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Alıcılar ve satıcılar emlakçı ile yapılan sözleşmede belirlenmiş olan komisyonu ödemek zorundadır. Çünkü bu sözleşme emlakçı için garanti ve hak demektir. Alıcı ve satıcı için ise borçtur. Taraflar bu sebeple borç yükümlülüğü sunulan süre içinde yerine getirmez, ödeme olmaz ise bu durumda icra takibi sözleşme kapsamında başlatılabilmektedir.

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

    Yorumlar (0)

    İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap