Borçlar Kanunu’na Göre Ev Sahibinin Sahip Olduğu Haklar Nelerdir?

emlak

2011 tarihinde yürürlüğe girmiş olan 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu ile ev sahibi hakları düzenlenmiştir. Kanuna göre kira kontratı dışında kiracıların ev sahiplerine karşı sorumlulukları vardır. Kira kontratında belirtilse de belirtilmese de her ev sahibinin sahip olduğu haklar vardır. Bu haklar aşağıda paylaşılmıştır.

Borçlar Kanunu’na Göre Ev Sahibinin Sahip Olduğu Haklar Nelerdir?

 • Her yeni kira sözleşmesinde kanunlarda belirtildiği sınır oranında zam yapabilmektedir. Ev sahibi, kira zammını kabul etmeyen kiracıyı sözleşmenin sona ermesinden sonra evden tahliye ettirebilmektedir. Kiracı evde oturmaya devam etmek istiyorsa kiraya yasal çerçeveler doğrultusunda yapılmış olan zammı da kabul etmelidir.
 • Ev sahibi kanun çerçevesinde belirlenmiş olan bazı durumlarda kiracıyı evden çıkarabilmektedir. Mesela; kiralanan daire, kendine, eşine, alt veya üst soyuna, kanun gereği bakmak ile yükümlü olduğu diğer kişilere gerekli ise, ev sahibi bu durumu kiracıya bildirerek, kiracıyı evden çıkarabilmektedir.
 • Ev sahibi hangi sebeple olursa olsun kiraladığı evini satabilir. Ancak önceden kiracıya bu durumu bildirmesi gerekir. Kiracı onayı olursa eğer içinde eşya varken evi 3.şahıslara da gösterebilmektedir. Ev satılırsa eğer, ev sahibi kiracıyı şu kadar zamanda evden çıkarabilir diye bir yasa belirlenmediği için bu konuda net bilgi aktarmak zordur. Ancak ev satıldıktan sonra ev sahibi kiracıya ihtar çekerek 6 ay içinde evi boşaltmasını talep edebilmektedir.
 • Kiracının eve iyi bakmaması veya komşular ile iyi geçinememesi gibi birçok durumda ev sahibi, kiracıyı evden çıkarabilir. Bu gibi durumlarda ev sahibi, kiracıya ihtar çekerek 30 gün içinde yaşanan aksaklıkların düzeltilmesini aksi halde evin boşaltılması gerektiğini ibraz edebilmektedir.
 • Kira sözleşmesine belirli bir süre tanındıysa eğer (mesela 1 yıllık gibi), bu sürenin bitimine 15 gün kala aksi bir durum belirtilmediği sürece eski şartları yenilenmektedir. Ev sahibi kira ücretini artırmayı düşünüyorsa bu süre öncesinde yeni bir sözleşme yapabilir.
 • Kiracı geçerli olsun olmasın bir sebeple kirayı ödeyemiyorsa, ev sahibi ihtarname çekerek 30 gün içinde borcun ödenmesini isteyebilir. Borç ödenmezse eğer ev sahibi, sözleşmeyi feshedebilir ve gerektiğinde kiracıyı evinden çıkarabilir.
 • Ev sahibi kiraya verdiği evi, zaman içindeki yıpranmalar haricinde vermiş olduğu gibi geri alma hakkına sahip olmaktadır. Kiracı ev sahibinden izinsiz evde değişiklik yapmamalıdır. Ev sahibinden izin alınmadan yapılan değişiklikler karşısında ev sahibi isterse, kiracıdan bu değişiklikleri geri almasını isteyebilir.
 • Karşılıklı anlaşmazlık durumundan doğan sebeplerle kiracıya tahliye bildirimi yapmak, ev sahibinin hakları arasındadır. Bu durum genellikle davaya dönüşebilmektedir. Maddi konulara girdiği için de bir hakim eşliğinde çözüme ulaşılmaktadır.
 • Ev sahibi isterse eğer kiracıdan maksimum 3 kira depozito isteyebilir. Böyle bir hakkı vardır. Sözleşme bitiminde kiracı eve zarar verirse eğer ev sahibi depozitosu, evde meydana gelen hasarları onarmak adına kullanabilir.

Ev Sahibi Kiracıyı Evden Nasıl Çıkarabilir?

Kira sözleşmesi devam ettiği sürece ev sahipleri, kiracıları istediği zaman evden çıkaramamaktadır. Haklı gerekçeleri varsa eğer öncesinde kiracıya bu durumu belirtmeleri ve ihtarname çekmeleri gerekir. Sadece 1 yıl içerisinde 2 ihtarname gönderilmiş ve evi hala boşaltmamış olan kiracı için tahliye kararı çıkarılabilmektedir.

Ev sahiplerinin kiracıyı evden çıkarmak için haklı gerekçelerinden bazıları şu şekilde açıklanabilir:

 1. Gayrimenkulün tadilata ihtiyaç duyması ve tadilat yapılması,
 2. Ev sahibinin eve gereksinim duyması,
 3. Ev sahibinin evi başkasına satması yani ev sahibinin değişmesi gibi durumlardır.

Bu gibi durumlarda yasalar ile belirlenmiş zaman sınırları içerisinde kiracı evden çıkarılabilmektedir.

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

  Yorumlar (0)

  İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap