Borçlar Kanunu’na Göre Kiracının Sahip Olduğu Haklar Nelerdir?

emlak

Kiracı hakları genel itibari ile evin sahibi ile evi kiralayan kişi arasındaki ilişkiyi düzenlemek adına yasalar ile belirlenmektedir. Türkiye’de 2011 tarihinden beri 6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun ile kiracıların sahip olduğu haklar yasalar ile korunmaktadır. 2019 tarihi itibari ile de Borçlar Kanunu’na göre kiracının sahip olduğu haklar aşağıda sıralanmıştır.

Borçlar Kanunu’na göre kiracıyla ev sahibi arasında yapılan sözleşme, bir senet değerindedir. Bir yeri kiralamadan önce şartları en ince ayrıntısına kadar okumak, incelemek ve imzalamak gerekir. Bu her açıdan kiracının lehinedir.

Borçlar Kanunu’na Göre Kiracının Sahip Olduğu Haklar Nelerdir?

Evi kiralayacak olan kişi, ev sahibi ile bir sıkıntı-problem yaşarsa aşağıda yer alan maddeler ile haklarını arayabilmektedir.

 • Ev sahibi haklı ve geçerli bir sebebi olmadan kiracıyı kontrat süresi bitmeden evden çıkaramaz. Haklı ve geçerli sebepler de yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Mesela; kiralanan daire, sahibinin eşi, kendisi, alt veya üst soyu veya kanun gereği bakmak ile yükümlü olduğu diğer kişiler için gerekliyse kiracıyı evden çıkarabilmektedir.
 • Borçlar Kanunu’nun 301.maddesi gereğince ev sahibi, kira sözleşmesi boyunca evi nasıl kiraladıysa o şekilde tutmak durumundadır. Evin tadilatı sebebiyle çıkan masraflar genel olarak ev sahibine ait olmaktadır. Kiracı, evin yapı masraflarını kendi karşılarsa kira bedelinden düşer. Tabi bu konuda işlem öncesi ev sahibi ile görüşmek ve anlaşmak gerekir. Ayrıca çıkacak masrafları da faturalandırmak gerekir.
 • Kiracı sonradan meydana gelen kusurlar sebebiyle evden faydalanamıyorsa eğer ev sahibinden kusurların giderilmesini isteyebilir. Tadilat ve yapı kusurlarının sonradan açığa çıkması ve giderilememesi halinde, kiracı, kira ücretinde indirim yoluna gidebilir, bu istekte bulunabilir.
 • Kira kontratı, aksi bir durum olmadığı sürece ve sona ereceği tarihten 15 gün önceye kadar yeni sözleşme hazırlanmamış ise otomatik olarak yine 1 yıl süre ile yenilenebilmektedir.
 • Kiracı eğer isterse kiraladığı evi başkasına kiralık olarak devredebilmektedir. Ancak bu aşamada mülke zarar vermeme gibi bir şart bulunmaktadır. Bunun için de ev sahibinden izin aldığına dair yazılı bir belge almak durumundadır.
 • Bilinenin aksine kiracılar da binada yönetici olabilmektedir. Bunun için kiracıların bina kurulunda yapılan toplantılara katılması gerekmektedir.
 • Vergi ve sigorta gibi ödemeler, sözleşmede farklı şekilde belirtilmediği sürece ev sahibine aittir.
 • Kiracı, kirasını vaktinde ödemek durumundadır. Ancak ev sahibi, kiranın geç ödenmesinden dolayı kiracıdan cezalı kira gibi ekstra ödemeler isteyememektedir. Kiranın ödenmemesi halinde ev sahibi kiracıyı evden çıkarmak için dava açabilmektedir.
 • Zamanın yıpratıcılığı sebebiyle eskimekte olan mobilya veya salon duvarlarının ücreti kiracıdan alınmamaktadır.
 • Kiracının ikamet etmiş olduğu ev, kentsel dönüşüm gibi sebeplerle boşaltılacaksa eğer,  kiracı devletten 2 kira kadar yardım alabilmektedir.

Kira kontratı olmayan kiracının hakları da bu kanuna göre belirlenmiştir. Kısacası kiracıların hakkı kira kontratı (kira sözleşmesi) yapılmasa dahi yukarıda belirtilmiş olan kurallar geçerli olmaktadır.

Kiracı Geçerli Hakları İçin Nereye Başvurabilir?

Ev sahibi ile kiracı arasında bir sebeple problem yaşandı ise kiracı, Tüketici Hakem Heyeti’ne sorunun çözümlenmesi konusunda başvuruda bulunabilir, işlem başlatabilir.

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

  Yorumlar (0)

  İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap