Depozito Nedir? Neden Verilir-Alınır?

emlak

Bir mülk kullanırken önemli olan ona zarar vermemektir. Mülk kiralamada önemli olan ise mülkünü kiralayan kişinin, mülkünü kiracıdan kiraladığı şekilde teslim alabilmesidir. Burada tabi güvence önemlidir.

Depozito Nedir?

Kiralanan mülkün, herhangi bir sebeple ya da nedenle zarar görmeyeceğine dair kıymetli evrak veya para olarak verilmekte olan güvence teminatıdır. Kiralama aşamasında bu teminat önceden verilmekte, kira sözleşmesinin şartlarına bağlı olarak kiralanmış durumda olan mülkten çıkarken de geri alınmaktadır.

Ev sahibine evi kiralarken ödenen bu ücret, geri alınırken bazen sorun yaratabilmektedir. Ülkemizde kiracıların hakları yasalar ile koruma altındadır. Bu noktada kira kontratı hazırlanırken teminat ücreti veya depozito maddesini dikkate almak gerekir.

Depozito Ne Kadar Verilir veya Alınır?

Ev sahibi teminat ücreti konusunda Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmiş olan sınırlara sahip olmaktadır. Buna bağlı olarak ev sahibi, 3 aylık kira ücretini depozito olarak isteyebilmektedir. Yalnız buradaki üst limit 3 aylık kira ücreti kadardır, daha fazlası istenemez ve alınamaz.

Genel olarak bakıldığında ev sahipleri 1 kira ücreti istemektedir. Tabi ev sahibine bağlı olarak 2 kira ücreti de alınabilmektedir. Evin içinde yer alan demirbaşlara göre bu ücret 3 kiraya da çıkabilmektedir.

Depozito Nasıl Geri Alınabilir?

Depozitoyu geri almak için, ev sahibine, evin boşaltılacağını bildirmek gerekir. Ev sahibi ve kiracı, kendi aralarında anlaşarak depozito ödemesini tek seferde de alabilir, taksitli şekilde de alabilir. Eve veya demirbaşlara kiracı tarafından zarar verilmişse eğer ev sahibi, depozitoyu zararları karşılamak adına kullanabilir yani kiracıya bu ücreti vermeyebilir.

Kiracı olur da eve herhangi bir zarar vermediği halde, kira sözleşmesindeki şartları uyguladığı halde depozito ücretini geri alamıyorsa ev sahibi aleyhine icra takibi başlatabilir, bu aşamada hakkını arayabilir. Ev sahibi, kiracısına sıkıntı yaşatıyor, zor durumda bırakıyorsa ilgili birimler tarafından inceleme yapılır, durum net bir karara bağlanır.

Ev Sahibi Depozitoyu En Geç Ne Zaman Geri Ödemelidir?

Yasalar çerçevesinde belirlenmiş üst sınır 3 ay kadardır. Kira sözleşmesinin feshedilmesinden sonra ev sahibinin, yasal bir engel durumu yoksa eğer parayı belirtilen süre içinde ödemesi gerekir.

Depozito Hangi Durumlarda Geri Verilemez?

Borçlar Kanunu’na göre depozito; kiracıdan güvence olarak alınan para veya kıymetli kağıttır. Bazı durumlar vardır ki, o durumlara karşı güvence bedeli olarak sayılır. O durumlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Kiracının, kiraladığı eve veya demirbaşlara zarar verdiği durumlar,
  • Kiracının kirasını ödeyememesi halinde biriken kira borçlarının olması,
  • Kiracının ödemesi gereken fatura veya bina giderlerini karşılamamış olması gibi durumlardır.

Tabi bazı ev sahipleri ile kiracılar arasında, son 1 veya birkaç kirayı ödememek kaydı ile teminat bedeli anlaşması yapılabilmektedir. Ancak bu durumu hukuk uzmanları önermez. Yapılan bu tür anlaşmalar, ileriki dönemlerde yaşanması muhtemel olan sorunlarda kiracının karşısına negatif durum olarak çıkar.

Teminat ücretiyle yani depozitoyla yaşanan anlaşmazlıklarda şikayetçi taraf, savcılıklara başvurabilir, yasal yöntemlere başvurabilir. Tabi bu aşamada ifadeler ayrıca deliller incelenmeli, bu şekilde bir sonuca varılmalıdır.

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

    Yorumlar (0)

    İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap