İkametgah Değişikliği Nedir?

Muhitin yapısı, yerleşik olarak yaşanılmakta olan yere “ikametgah” adı verilmektedir.

Kişinin yaşamış olduğu şehir, ilçe, mahalle ve bina gibi bilgilerin bulunduğu ikametgah adresi, nüfus müdürlükleri tarafından kayıt altına alınmaktadır. İkametgah adresi özellikle de başvuru yapılacak bir aile hekimi, gidilecek olan devlet okulu veya oy verilecek bölgenin belirlenmesi adına esas alınmaktadır ve oldukça önemlidir. Bu yüzden ikametgah adresi değişikliğinin bildirilmesi önem arz etmektedir.

Ev alırken özellikle de sosyal olanaklar, iş veya okula yakınlık gibi birçok önemli kriter değerlendirilmektedir. Bu kararı verirken değerlendirilmesi gereken en önemli konulardan biri bütçe olmaktadır. Tabi bu aşamada doğru plan yapılması gerekmektedir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 50.maddesine göre yeni bir adreste ikamet etmeye başlayan kişilerin 20 iş günü içinde ikametgah değişikliği yapması gerekmektedir. Olur da 20 iş günü içinde ikametgah değişikliği yapılmazsa bu kişilere idari para cezası uygulanmaktadır.

Kimler İkametgah Değişikliği Yapabilir?

İkametgah kaydı oluştururken şahısların beyanı esas alınmaktadır. Bir ailenin yetişkin olan bireyleri birbiri yerine ikametgah bildirimi yapabilmektedir. Çocukların ikametgah değişikliği bildirimi veli, vasi veya yetişkin kardeşleri tarafından yapılabilmektedir. Fakat söz konusu adreste yaşayan biri varsa,  ikametgah bildirimi yapacak kişinin nüfus müdürlüğüne, evde yaşamakta olan biri ile müracaat etmesi gerekmektedir.

İkametgah Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkametgah değişikliği işlemi 2 şekilde yapılabilmektedir.

  1. İkametgah değişikliğini internet üzerinden gerçekleştirmek adına e-devlet sayfasını ziyaret etmek gerekir. İşlem mobil veya elektronik imza kullanılarak e-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi” sayfasına girilmeli ve buradan gerekli olan işlemler yapılmalıdır.
  2. Bir diğer yol taşınılan adresin bağlı olduğu Nüfus müdürlüğüne doğrudan başvuruda bulunmaktır.

Yeni ikamet adresinin bağlı olduğu nüfus müdürlüğünün adresi Adres Kayıt Sistemi sayfasında bulunmaktadır. Dilerseniz buradan öğrenebilirsiniz. İkametgah değişikliği sonrası mahalle muhtarına bildiri yapılması gerekmemektedir.


PAYLAŞ:

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

    Yorumlar (0)

    İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap