Gayrimenkul Sektöründe Ada Nedir?

Kamuya ait doğal ve yapay sınırlar ile çevrili olan parsellerin tümüne “ada” denir. Bu gayrimenkul sektöründeki karşılığıdır.

Basitçe anlatmak gerekirse de imar planı üzerinde bulunan parsel topluluğu denilebilir. İmar planlamada kullanılmaktadır. Ada tapu bilgilerinin belirlenmesini kolaylaştırmaktadır.

İmar planları içinde yer alan, belirli yollara bağlantısı bulunan; meydan, cadde, sokak, akarsu veya demir yolu oluşumları olarak tanımlanabilir.

Kadastro adası” olarak da tanımlanır. Ancak bu ismi ile pek bilinmez.

Gayrimenkul Sektöründe Ada Nasıl Belirlenir?

Ada ve parsel ancak kadastro çalışması yapılırsa belirlenebilir. Bu bilgiler tapu ve kadastro müdürlüklerinde toplanmaktadır. Taşınmaz malın alınacağı zaman tapu bilgilerinde bulunan ada ve parsel üzerinden taşınmazın detaylarına ulaşılabilir. Bu sayede konutu alacak kişi de bu durum hakkında bilinçli olmuş olur.

Tabi öncesinde konut gibi bir taşınmaz satın almayı düşünürseniz bu taşınmazın tapu ve kadastro bilgilerini resmi kurumların uygulamalarından öğrenebilirsiniz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün uygulaması üzerinden arama yaparak bu bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.


PAYLAŞ:

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

    Yorumlar (0)

    İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap