Bütçeye Uygun Kiralık Ev Nasıl Bulunur?

emlak

Ev kiralama gibi bir duruma karar verildi ise öncelikle muhit, sonra ihtiyaç duyulacak sosyal olanaklar araştırılır. Kiralanacak evin özelliklerine karar verilir ve sonrasında bu kriterleri karşılayacak bütçe belirlenir. Bütçe, kiralama sırasında en belirleyici etmendir. Ev seçenekleri kısıtlıyor olsa da doğru bir planlama ile bütçeye uygun ve istenen özelliklerde bir kiralık ev bulunabilir ve kiralanabilir.

Bütçeye Uygun Kiralık Ev Nasıl Bulunur?

  1. Maksimum bütçenizi belirlemelisiniz.

Ev kiralamadan önce faturaları, yol giderlerini, temel ihtiyaçlarınızı, varsa eğer kredi kartı-kredi borçlarınızı hesaplayarak geriye kalan bütçenizi belirlemeniz gerekir. Bu şekilde kira ücreti olarak maksimum ne kadar vereceğiniz ortaya çıkacaktır. Tabi bu toplama işlemi veya hesaplama işlemi aile üyelerinin toplam giderleri baz alınarak yapılmalıdır. Mesela okula gidecek bir çocuk varsa, yeni doğacak bebek varsa, yaşlı veya hasta varsa tedavi masrafları göz önünde bulundurulmalı ve mutlaka esnek bütçe belirlenmelidir. Bu sayede kira sonrası ödenmesi gereken diğer masraflarda ödeme sıkıntısı yaşanmamış olur. Ödemekte zorlanma olmaması açısından kiraya ayrılacak bütçe bu şekilde belirlenebilir.

  1. Gereksinimleriniz için alternatifler belirlemelisiniz.

Ev kiralama aşamasında lokasyon ile sosyal çevre önemli kriterler arasında gelmektedir. Bütçeye uygun ev kiralamak adına hayat standartlarını etkilemeyecek kriterlerde esneklik olabilir. Mesela; evin özellikleri ve çevresel şartları aranılan özellikteyse eğer o lokasyondaki bütçeyi aşmakta olan sıfır ev yerine yaşı biraz daha büyük bir ev tercih edilebilir. Yani çevresel faktörleri, kirası ve lokasyonu uygunsa eğer sıfır ev kiralama gibi bir düşünceyi kafanızdan silerek birkaç yıllık veya daha uzun döneme ait bir evi kiralayabilirsiniz. Zaman içerisinde ev sahibinin de onayı ile bazı tadilatlar yapılabilir ve bu sayede ev daha iyi görünebilir. Bu şekilde bütçeyi aşmayacak bir eve de ulaşılmış olur.

  1. Evi tutmak için tutmamalı, araştırmalar yapmalısınız.

Bir ev aradığınız tüm özellikleri taşıyor ancak bütçenizi biraz aşıyorsa ödemede sıkıntı veya stres yaşamamak için direk seçiminizi yapmamalı, çevreyi biraz daha araştırmalısınız. Kiraya verilecek ancak henüz içerisinde kiracısı bulunan evler olabilir, internete ilanı verilmemiş direk sahibinden olan pencerede ilanı bulunan evler olabilir. Bu tür evlerin de olabileceğini düşünerek hareket etmelisiniz. Bu sayede hem bütçenizi zorlamayacak hem taleplerinizi karşılayacak hem de çevresel faktörleri sebebiyle değeri de yüksek olabilecek evlere ulaşmış olursunuz.

Benzer Yazılar

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile kavramı anne babadan ve akabinde doğan çocuklardan oluşmaktadır. Aile konutu da eşler...

Oku

Alınacak Evin Gerçek Değerini Bulmanın Yolları

Bir ev almaya karar verdiyseniz o evin gerçekten eder fiyatta olup olmadığını merak eder v...

Oku

    Yorumlar (0)

    İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yap